Legwan Zielony (iguana iguana) jest roślinożerną jaszczurką dorastającą do ok. 2 m z czego najwększa długość przypada na ogon. Występuje on w Ameryce Południowej. Żywi się roślinami, owocami i niektórymi owadami. Można go spotkać wysoko wśród koron drzew najczęściej nad zbiornikiem wody. Ma to szczególne znaczenie dla Iguany gdyż w razie zagrożenia wskakuje z drzewa do wody. Jest pięknie ubarwioną jaszczurką. Posiada różne odcienie zielieni oraz niebieskiego [ zależy od warunków i osobnika]. Rodzaj iguana obejmuje dwa gatunki
Legwan Zielony właściwy Iguana Iguana
Legwan Szlachetny Iguana Delicatissima
Iguana Iguana dzieli się jeszcze na dwa podgatunki:
Iguana Iguana Iguana zamieszkujący Kostarykę i północną Brazylię.
Iguana Iguana Rhinolopha obejmujący obszar południowego Meksku do północnej Kostaryki.
Oba podgatunki krzyżują się między sobą i są dostępne w hodowli jako Legwan Zielony. Czym odróżnić?
I.i. Iguana jest większy , a i.i Rhinolopha nieco mniejszy i na czubku nosa posiada dodatkowe dwa różki.
Iguana Delicatissima [Legwan Szlachetny] jest najrzadszy w swoim rodzaju i nie ma go w hodowli gdyż jest pod ścisłą ochroną. Od Legwana właściwego różni się brakiem okrągłej łuski na worku podgardzielowym, oraz budową głowy
Tu poniżej przedstawiam samicę

Tu poniżej przedstawiam samca

Hodowla i Terrarium
Jeżeli jesteś początkująacym terrarystą i na start wybrałeł właśnie Ten gatunek jaszczurki to musisz dość poważnie to przemyśleć.
Jeżeli dostałeś "głupawki", bo zobaczyłeś legwana z zoo lub u jakiegoś hodowcy i nie masz zielonego pojęcia o terrarystyce to odradzam. Pozbieraj info o podstawowych rzeczach na temat terrarystyki.
Legwan ten jest dziki i czasami bywa też niebezpieczny. Dorosłe osobniki mogą złamać kość lub dotkliwie ugryść. Wiem to z własnego doświadczenia [ zdeformowany palec i blizna na policzku :D ]
Należy przemyśleć czy będzie nas stać na utrzymanie i czy mamy dość miejsca. Terrarium dla dorosłego ma wymiary sporej szafy. Rozmiar terrarium dobieramy wg wielkości osobnika.
Nigdy nie umieszczaj młodego gada w terrarium o wymiarach do dorosłego osobnika, ponieważ oswojenie liczy się z cudem.
Legwan z natury jest dość ciekawski. Z moich obserwacji wynika też, że są trochę nieuważne np. mój Legwan próbował wspinać się po kablu od ładowarki lub w terrarium z dużej wysokości zeskakuje prosto do basenu, wylewając całą jego zawartość [ mam 3letniego gada więc jest spory ] lub podczas wspinaczek niezauważa Agamy Błotnej i czasami nawet się na niej położy.
Parametry terrarium
Temperatura:
Dzień : od 25 do 30 stopni, w cieplejszym miejscu 35 stopni
Noc: do 24
Wilgotność : 80%
Wymiary: Dla młodego osobnika wystarczy akwarium 200l
Terrarium najlepiej budować ze szkła, ponieważ jest łatwiej zachować czystość i efektowniej wygląda. Kąty najlepiej zabezpieczyć silikonem akwarystycznym. Zapobiegnie powstawaniu pleśni. Na dnie umieszczamy kabel grzewczy. Ja zabezpieczam go płytkami ceramicznymi, a następnie sypie włókno kokosowe. Bardzo ważny jest basen [ dobrze się spisze duża kuweta dla kotów], gdyż jaszczura wydaje w nim kał i pomaga w utrzymaniu wilgotności. W nim mocujemy grzałkę akwarystyczną na temp. 25 stopni. Następnie wstawiamy konar i pnie oraz sztuczne rośliny.
Bardzo ważna jest świetlówka UV . Kupimy ją w sklepie zoologicznym. Montowanie typowej świetlówki nic nie da ponieważ ona nie emituje promieni słonecznych, które pomagają w produkcji witaminy D3 w organizmie jaszczurki. Montujemy też żarówkę grzewczą w odległości co najmniej 25cm od jaszczurki. Raz dziennie zraszaj terrarium zraszaczem do kwiatów. Za każdym razem gdy Legwan zostawi kupkę w basenie należy wymienić natychmiast wodę.
Żywienie:
TUTAJ jest dokładny opis żywienia jaszczurki:
http://www.legwanzielony.com/index.php?page=zywienie
Oswajanie:
Gdy zakupimy jaszczurkę importujemy ją do terrarium i pozwalamy się jej zapoznać z nowym otoczeniem. Przez pierwsze dni dajemy maluchowi spokój i wykonujemy ostrożne ruchy podczas prac w terrarium. Gdy gadziątko przestanie panicznie uciekać na nasz widok [ co to nastąpi po miesiącu mocnej cierpliwości] możemy spróbować nakarmić go z ręki. Najlepiej żeby to był pierwszy posiłek dnia i gdy jaszczurka się wygrzeje. Ostrożnie podajemy pokarm i najlepiej nie patrztyć młodemu w oczy. Jeżeli jaszczurka spokojnie przyjmie pokarm i za każdym razem gdy będziesz ją karmić będzie ona coraz spokojniejsza możesz spróbować wziąść go na rękę. Ja stosowałam taką zabawę. Pod osłoną pokarmu [ np. pod gałązką kopru] podprowadzamy dłoń. Gdy legwan się zbliży żeby zjeść, delikatnie odsuwamy pokarm w naszym kierunku. Gdy jaszczurka będzie szła za nim, delikatnie podstaw dłoń pod gada. Pozwól mu połazić po sobie. Stój zdala od miejsc na które gadzinka mogłaby wskoczyć. Z czasem gad pozwoli brać się na ręcę bez żadnych sztuczek.
Foty mojego gada:


Na spacerze po pokoju
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz